بحث و گفت و گو درباره ادبیات-یوسف عالی عباس آباد
 

 در کتاب راهنمای دستورزبان ۱و۲، در بخش‌هایی که به عنوان «خلاصه» تألیف کرده‌ایم با درنظرگرفتن مطالب کتاب درسی و ترتیب آنها، هنگامی که مطالب، اندکی دور از ذهن و مشکل می‌شد با زبانی ساده آنها را طرح کردیم تا دانشجویان براثر مشکل‌بودن مطالب درسی، از یادگرفتن آنها شانه‌خالی نکنند و با مهارتی که در یادگیری آن به دست می‌آورند در آموزش و آموزاندن آن کوشا باشند.

در فصل‌‌های مختلف کتاب درسی، تمرین‌هایی را برای حل‌کردن دانشجویان در نظر گرفته‌ایم و پاسخ آنها را در کتاب نداده‌ایم. در این کتاب، تمام تمرین‌ها را حل‌کرده و با تحلیل آنها، جواب تشریحی را ذکرکرده‌ایم. جواب این تمرین‌ها دقیقاً براساس مطالب کتاب است. ممکن است گزینه‌ای از آنها (مثلاً قیدی، صفتی، حرف اضافه‌ای و ...) در مطالب و دسته‌بندی‌های کتاب درسی نباشد. در این‌خصوص باید گفت که مؤلفان کتاب برای استفادة بیشتر دانشجویان عزیز، آن گزینه‌ها را نیز تجزیه و  تحلیل‌کرده‌اند.

با عنایت به پاسخ‌هایی که در این کتاب راهنما به دانشجویان عـزیز ارائه شده است از آنان انتظار می‌رود دربارة دستور زبان تمام متون نظم و نثر فارسی مهــارت لازم را کسب‌ کنند.

در کتابهای درسی، مجموعه‌سؤال‌هایی نیز با عنوان «خودآزمایی» طرح شده و پاسخ‌های تستی آنها  بیان شده، در این کتاب با ذکر دلیل، به آنها نیز پاسخ تشریحی داده شده است تا دانشجویان علت و منطق درست‌بودن گزینه‌ای را دریابند و از این راه نیز به مهارتی در یادگیری دستور زبان فارسی۱و۲ نائل شوند.  

در پایان راهنمای دستورزبان۱و۲، مجموعه‌سؤالات چهارگزینه‌ای با ذکر پاسخ تستی و تشریحی در نظر گرفته شده است. این سؤالات براساس فصول مختلف کتاب است و آزمون کلی و همه‌جانبه‌ای را محسوب می‌شود.

علاقه مندان می توانند کتاب فوق را از انتشارات سخن یا از نمایندگی های دانشگاه پیام نور نیز از کتاب فروشی های معتبر سراسر کشور تهیه نمایند.

 

  نوشته شده در  یکشنبه یازدهم مهر ۱۳۸۹ساعت ۱۰:۱۰ قبل از ظهر  توسط یوسف عالی  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM